
Odpływ do kabiny prysznicowej — jaki wybrać?
Kabina prysznicowa to obecnie standard aranżacyjny w mieszkaniach i domach. Nie dość, że jest łatwa w utrzymaniu, to na dodatek niezwykle ekologiczna. Jej ważnym elementem, który odpowiada za efektywność, jest odpływ. Obecna technologia sanitarna pozwala dosłownie zatopić go w płytkach i stworzyć designerskie cudo. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł o odpływach do kabin prysznicowych.
Odpływ standardowy vs. odpływ liniowy
Standardowe odpływy do kabin prysznicowych odchodzą w niepamięć, stając się budżetowym reliktem osób, które wykańczają łazienkę po najmniej linii oporu. Najczęściej używa się je jedynie w przypadku instalacji z wysokim brodzikiem oraz brakiem możliwości utworzenia spadku do odpływu liniowego. Rozwiązanie to jest przestarzałe, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu. Obecnie standardem są odpływy liniowe – schludne, subtelne i robiące ogromne wrażenie. Wymagają one jednak utworzenia spadku – za pomocą wylewki bądź samych płytek, dlatego nie zawsze to rozwiązanie może być zastosowane. Kto jednak ma możliwości i dysponuje odpowiednim budżetem, koniecznie powinien zainwestować w odpływ liniowy.
Odpływy liniowe do kabin prysznicowych i ścianek walk-in
Odpływy liniowe stosowane są w przypadku łazienek ze ściankami walk in lub prysznicami z bardzo niskimi brodzikami. Dodają one smaku oraz dodatkowego luksusu aranżacji. Można montować je do ścian oraz podłóg, licując z płytkami oraz subtelnie maskując. Odpływ liniowy bardzo często łączony jest z innym systemem w łazience, a mianowicie z ogrzewaniem podłogowym, które wymaga korekt i zmian w strukturze wylewki. Na montaż tego typu rozwiązania decydują się osoby w mieszkaniach w domach wielorodzinnych i blokach, chcąc wycisnąć z niewielkich przestrzeni jak najwięcej. Odpływy liniowe wybierane są również przez większość architektów projektujących nowoczesne łazienki.
Zalety odpływów liniowych
Największą zaletą odpływu liniowego jest jego subtelny charakter. Instalując go, wykluczamy obecność klasycznego brodzika oraz otworu odpływowego, zamaskowanego korkiem. Zamiast tego otrzymujemy niemal niewidoczną maskownicę w formie przysłony wzdłuż jednej ze ścian, pod którą znajduje się odpływ liniowy. Rozwiązanie to podnosi estetykę łazienki, a także umożliwia zainstalowanie ścianki walk-in. W przeciwieństwie do tradycyjnego prysznica o wiele łatwiej utrzymać ją w czystości, gdyż nie posiada dużej ilości elementów ruchomych, gumowych oraz plastikowych, na których zbiera się osad i brud. Odpływ liniowy to również synonim nowoczesności, który znakomicie pasuje do większości stylów aranżacyjnych. Dużym plusem tego typu technologii jest jej relatywnie łatwa implementacja w strukturę łazienki. Jedyne, co musimy to skuć lub wylać wylewkę do odpowiedniego poziomu, uwzględniającego spadek, a następnie wykończyć ją schludnie za pomocą listew spadkowych. Ponadto dużą zaletą odpływów liniowych jest możliwość rezygnacji z niewygodnego i wysokiego brodzika, co ma szczególne znaczenie w przypadku łazienek dla osób starszych i niepełnosprawnych.